Dela nyhet
Vinterträning - svara senast fredag 2/9
28 aug 2022 0 kommentarer

Hej
Tro det eller ej men det är dags att önska träningstider inför vintern. Vi vill ha svar från respektive lag senast fredag 2/9, se frågor som skall besvaras längre ned.
Avgifter:
Avgiften kommer liksom förra året att anpassas efter hur många träningar per vecka laget har samt hur många perioder man tränar. Detta för att få det rättvist. Vi tänker oss att avgiften blir 100 kr per träning i veckan och period. Perioderna är: period 1 = vecka 45 - 52, period 2 = vecka 1 - 8 och period 3 = vecka 9 - 16. Nedan ses några exempel på vad avgiften blir i olika fall:
- 3 ggr/vecka 60 minuter, 3 perioder = 3*3*100 = 900 kr
- 2 ggr/vecka 60 minuter, 3 perioder = 2*3 = 600 kr
- 1 ggr/vecka 60 minuter, 3 perioder = 1*3 = 300 kr
- 2 ggr/vecka 60 minuter sista period 3, tidig vår = 2*1 = 200 kr
- 1 ggr/vecka 60 minuter sista period 3, tidig vår = 1*1 = 100 kr
Det är viktigt att ni rapporterar närvaro, för att fakturering och budget skall funka och gå ihop.
Vecka 40 och 41 kommer att vara ett uppehåll för att få upp sug och att man skall komma igång med andra vinteridrotter. Vecka 42 – 44 försöker vi boka på med samma schema som ni önskar i period 1.
Träningsdos per ålder:
Vi följer spelarutbildningsplanen vad gäller vilken maximal träningsdos som erbjuds vid respektive ålder:
- 2009 och äldre - 3 ggr per vecka
- 2010 - 2012 - 2 ggr per vecka
- 2013 - 1 ggr per vecka
- 2014 - 1 ggr per vecka period 3
Om ni som lag kommer fram till att ni vill träna mindre går det också bra. Vi är också öppna för att spelare från dessa åldrar eller yngre hoppar med och tränar extra i andra lag, mot betalning enligt avgifter ovan. Synka detta med sektionen och laget som man vill extraträna med.
Träningstider och delning av plan:
Budgeten tillåter uppskattningsvis 8-9 h träningstid per vecka för klubben. Vi tänker oss att vi komprimerar utnyttjandet av planen av flera olika skäl. Detta är för att få budgeten att gå ihop. Vidare har kommunen uppmanat oss att tänka på detta sätt, då det är många som vill ha tider. Detta främjar även samarbetet mellan lagen, träningar kanske slås ihop om man är få etc. Sen är det rent generellt oftast mer utvecklande att träna på mindre yta, mer fotbollsaktioner och delaktighet hela tiden.
I den kallaste perioden kommer vi även att önska en tid i Ryd på nya planen med tält. Denna tid tänkte vi dela mellan lagen.
Innebandyn begränsar möjliga dagar
Innebandyn har förtur under vinterhalvåret så ni kan inte önska träningstid på samma dag som det är innebandy. Innebandytiderna kan ses i bifogad bild.
FUTSAL
Fotbollssektionen kommer inte att administrera någonting gällande FUTSAL. Vill man något här som lag får man driva mycket själv och fördela kostnaden till självkostnadspris. Vill man till exempel ha inomhusträning, får man leta upp ledig tid och sedan kan Helene Tedensjö hjälpa er med bokningen. Samma gäller om man vill köra matcher.
Frågor att besvara
Vi skulle vilja att ni i respektive lag diskuterar och kommer tillbaka med svar på följande frågor senast fredag den 2/9:
- Vilket lag är du?
- Hur många träningar per vecka vill ni träna i respektive period?
- Hur många spelare är ni som skall vinterträna?
- Vilka dagar vill ni helst träna?
- Vilka dagar vill ni helst inte träna?
- Är det något annat lag ni vill träna samtidigt som?
Notera att era svar är önskemål, det är inte säkert att man får det exakt som man önskar. Vi vet inte heller vilka tider vi får från kommunen.
Vänligen återkom med svar på frågorna. Har ni synpunkter och frågor i övrigt återkom då också.
Lycka till med resten av sommarsäsongen!
Mvh
Fotbollssektionen, genom Fredrik
Kommentarer