Dela nyhet
Blandad höstinfo
4 sep, 07:33 0 kommentarer
Fantastiskt kul att se tjejernas i gårdagens match mot Åtvidaberg. De spelade väldigt fint som lag både offensivt och defensivt.
I somras så startade vi ett Instagram-konto för att kunna sprida info och bilder under Bullerby Cup men vi tänker att vi fortsätter använda denna så följ gärna @ekangenf13 på Insta.
Förutom de matcherna som finns i kalender så är planen att delta i Maik-cupen helgen 7-8 oktober i Malmslätt. Vår förhoppning är att vi kan delta med tre lag denna helg tillsammans med F-12 så att alla spelare kan få mycket speltid.
Just speltid är ett ämne som blir extra aktuellt efter dagens match där vi körde med 14 spelare. För resten av höstens matcher så är målet att ställa upp med max elva spelare per match. Nu när vi kommit in i september så är det även en tid när det kommit in många andra aktiviteter i tjejernas kalendrar. Men för att kunna vara med och spela match på helgen så behöver tjejerna vara med träningar löpande. I praktiken innebär det minst en träning per vecka i snitt för att spela match.
Slutligen så vill vi att ni föräldrar är noga med att svara på kallelser både till träning och match. Har vi fyllt upp elva platser till en match så kommer sent anmäld spelare hamna på reservlista till matchen.
Ledarna F13
Kommentarer